Олег Дрижак. “Tips and tricks” успіху

фон.дрижак

Освіта: ФЕН в НаУКМА (2004 – 2010)

Досвід: менеджер регіонального розвитку у Дельта-Банку (2007), інвестиційний аналітик, член Інвестиційного комітету Foyil Asset Management Ukraine (2008-2009), портфельний керуючий, керівник відділу Wealth management компанії Dragon Capital (2009-2013), голова ПМО компанії Smart-Holding (2013-2014), регіональний директор компанії Казчермет (2015), радник групи реформи держпідприємств Міністерства економіки і торгівлі України (2016).

Проекти: засновник Національної Антикорупційної Платформи, член спільноти Global Shapers, організаційний архітектор і технолог нової політсили під робочою назвою “Хвиля”.

Це спільнота яскравих, свідомих і небайдужих особистостей, які хочуть створити нову еліту держави. Бути у цій “мафії” цікаво та почесно

– Пригадуєш чому вирішив вступити саме в КМА?

– Я розглядав економічні факультети топових ВНЗ. Взагалі, я випускник могилянського колегіуму і, здається, ще задовго “програмувався” до вступу саме в Академію. Навіть був ведучим урочистої програми підписання контракту між колегіумом та НаУКМА, відповідно до якого найкращим випускникам надавались пріоритетні умови вступу. Тож, коли моя успішність кульгала, класний керівник нагадувала, що на мене розраховує багато викладачів. У рік мого випуску Могилянка вперше дала квоту колегіуму, і Рада викладачів рекомендувала мене на це місце. Проте, я все рівно ходив на підготовчі курси, щоб не пролетіти і не зганьбитися. Вступив одночасно і до Могилянки, і до КПІ, взяв трохи часу все зважити. В Академії була більш пасіонарна спільнота, і мене не покидало відчуття певної кастовості. Абітурієнти мали широке коло інтересів та запитів, розвинені соціальні навички та готовність приймати виклики. Думав я не довго.

 

– Чому економіка?

– Я в принципі розумів, до чого маю хист та в чому мій талант, і в майбутньому думав про великий бізнес. Важливо було отримати фахові знання в економіці. При вступі в НаУКМА поміж фінансами та економічною теорією обрав останню. Хтось мені до цього сказав, що на теорії вчитись легше. Проте Академія дала можливість прослухати ще багато програм, які мене цікавили: психологія впливу, репутаційний менеджмент, ораторське мистецтво та зв’язки з громадськістю.

 

Файл_001

– Як ти ставишся до такого позитивного терміну як “могилянська мафія”? Було таке, коли допомогала могилянська спільнота?

– Вона допомагає постійно. Це спільнота яскравих, свідомих і небайдужих особистостей, які хочуть створити нову еліту держави. Бути у цій «мафії» цікаво та почесно. Могилянка – камерний ВНЗ, ти всіх практично знаєш і за успіхами кожного спостерігаєш. Специфіка групових занять привчає бути постійно в тонусі, конкурувати лідерством та знаннями, вчитися будувати стосунки. Це виховує певну поведінку та цінності. У Могилянців багато наскрізних інтересів, неформального спілкування і довіри один до одного. Саме тому діють асоціації випускників факультету та Академії, є механізм надання допомоги могилянцям у біді, успішні випускники передають досвід студентам на спільних зустрічах та з більшою впевненістю беруть їх до себе на роботу. Тож багато проблем можна вирішити просто “по дзвінку” своїм.

– Яких принципів дотримується Олег Дрижак?

– Думаю, в першу чергу – саморозвиток. Багато читаю літератури, яка допомагає краще приймати рішення вже сьогодні. Там є книги з мотивації, маркетингу, психології, ефективності, усілякі “tips and tricks” у бізнесі та політтехнології. Мені подобається атмосфера інтелектуального лідерства з роботою у колі вольових людей, у яких ще й “мізки варять”.

По-друге, досвід злетів-падінь сформував у мене прагматичне та реалістичне бачення речей і людей. Швидкі гроші, як правило, означають наміри втягнути вас у чужу гру. Довгостроковий успіх завжди вимагає наполегливої праці, фокусу і правильного оточення. Я люблю створювати для себе наповнені змістом задачі, завдяки чому з натхненням працюю. Ще я командний гравець, покладаюся на партнерів, в яких ціную гідність, людяність і ділову репутацію.

Чужі приклади сили духу – знову і знову підніматись після падінь – дуже допомагають простіше ставитися до своїх проблем

– Бувають складні ситуації в житті (вони точно супроводжують успіх), коли хтось зупинився, а ти пішов далі. Що в такий момент тебе підтримує?

– Було достатньо ситуацій, де підводили люди, яким довіряв, або розходились шляхи. Коли важко, завжди виручали спорт, батьки та близькі. У кар’єрній гонці, як правило, менше цьому приділяєш уваги. Також був етап життя, коли треба було все розкласти по полицях, взяти час на роздуми. Після цього я просто затужив за робочим драйвом, прямо «вгризся зубами» в новий проект, і з тих пір динаміка тільки зростала. Взагалі, чужі приклади сили духу – знову і знову підніматись після падінь – дуже допомагають простіше ставитися до своїх проблем.

Tournament

– Спорт у твоєму житті. Яку роль відігравав, коли з’явився, що приносить у твоє життя?

– Спортом займаюся скільки себе пам’ятаю. Грав в усіх командних видах спорту в школі, а зі старших класів додались тренажерний зал та бойові мистецтва. Серед них і могилянський “Спас”, і рукопашний бій, кудо, тайський бокс, ММА і врешті-решт бразильське джиу-джитсу. Тренування – це обов’язкова складова мого життя, і я відчуваю себе пригнічено, коли їх пропускаю через якусь причину. А коли не пропускаю, – відчуваю себе Халком. Взимку я часто вибираюсь у гори покататись на сноуборді.          

Окрім роботи в корпораціях, я кілька років займався підприємництвом, будував стартапи, тому звик до будь-яких задач підходити як власник, що ризикує власним капіталом

– Розкажи коротко про історію твого професійного росту. З фокусом на те, чому йшов на конкретну посаду і чому покидав її задля іншої. Після ВНЗ і до актуальної.

– Перша робота ще в студентські роки – посада регіонального менеджера “Дельта-Банку” у часи стрімкого розвитку споживчого кредитування по всій країні. Я був переконливим і продав рекрутеру свою впевненість та амбіції, не маючи ніякого досвіду. Отримав 40 підлеглих (кредитних інспекторів) і приблизно стільки ж мережевих магазинів, де вони мали працювати. Це була робота на межі можливостей у режимі 24/7. Я зненавидів телефон, схуд, кинув цю роботу. Проте школа менеджменту це була колосальна.

Далі потрапив на фондовий ринок. Перемога в стипендійній програмі та робота помічником керівника інвестиційних фондів в компанії “Foyil”. Як студент, вже нормально заробляв, спав і бачив перспективи управляти міжнародними фондами. З компанії пішов через глобальну фінансову кризу. З собою виніс урок: на найманій праці, щоб убезпечити себе від скорочення, треба працювати на “правильному місці”, в моєму випадку трейдером, і бути годувальником своєї компанії, а не статтею її витрат.

Продовжив кар’єру вже в Dragon Capital, працювати там було престижно та захопливо. Спочатку став брокером, а невдовзі портфельним управляючим та керівником відділу довірчого управління активами VIP-клієнтів. Мої заробітки були прив’язані до інвестиційних прибутків клієнтів. Планам розвитку завадила чергова криза. Розуміючи, що це надовго, вирішив залишити фондовий ринок та піти в операційний менеджмент одного з найкрупніших холдингів країни. Там мене надихнули планами трансформувати розрізнений портфель активів у сучасний ефективний холдинг. Нові горизонти настільки засіли в моїй голові, що, звільнившись, через 4 дні я вже вийшов на нову роботу, так і не взявши відпустки для перезавантаження. Про що пізніше пожалкував. Я зайнявся розробкою портфельної стратегії з провідними консалтинговими компаніями, готував кілька M&A угод, створював офіс управління програмами операційних покращень, був бізнес-контролером – і все це в кількох портфельних компаніях, кожна з яких входила в п’ятірку найбільших у галузі.

Це був досвід аналогічний MBA-програмі, але конкретний і на практиці. Недоліки нової роботи проявилися також невдовзі – управління змінами у великих компаніях зі складною системою розподілу власності та управління, відсутнім розумінням пріоритетів і консервативним топ-менеджментом – це справа кількох років. У жодного агента змін не вистачить сил і натхнення на цю боротьбу. Щось дуже схоже пізніше я пережив і в Казахстані, де займався трансформацією національного сировинного трейдера. Знову слухав гучні заяви акціонера і топів про плани розвитку, проте наміри не підтверджувалися діями. Окрім роботи в корпораціях, я кілька років займався підприємництвом, будував стартапи, тому звик до будь-яких задач підходити як власник, що ризикує власним капіталом.   

Я потрапив в оточення людей, які справді присвячували всі зусилля для проведення реформ. Але політична система протистоїть змінам і нівелює благородні наміри

Party

– Ти пішов в політику. Чому?

– Після повернення з Казахстану отримав запрошення приєднатись до команди реформаторів в Міністерстві економіки і торгівлі України. Чесно кажучи, до того я завжди керувався розвитком у приватному секторі, не звертаючи увагу на політику чи можливості державної служби. У даному випадку приклад моїх колег з інвестиційного ринку, які пішли перебудовувати міністерство, викликав цікавість та бажання спробувати. Я потрапив в оточення людей, які справді присвячували всі зусилля для проведення реформ. Але політична система протистоїть змінам і нівелює благородні наміри. Наша команда застала звільнення уряду Яценюка, а далі ми розділилися. Одна частина лишилась закінчувати реформи, сподіваючись на політичну волю і “спроможність” нового Кабміну. А друга частина реформаторів пішла змінювати безпосередньо політичну систему шляхом створення партії нового зразка. В Україні вже є великий громадський актив, щоб обрати достойних лідерів та через партійні соціальні ліфти привести їх до влади. Нова команда швидко зростає за рахунок небайдужих та активних людей, поєднаних ідеєю створення партії, за яку не буде соромно. Серед головних принципів – наявність репутаційного капіталу у членів партії, відкритість, змагальність. Відчуваю неабиякий challenge бути серед архітекторів такої організації та передбачаю баталії, що невдовзі почнуться між партіями у підготовці до виборів у парламент.

13681729_10153866512986733_378354455_o 13872493_10153866512971733_1735225009_n

– У LinkedIn тебе зв’язують з наступними тегами: Investments, Equities, Mergers & Acquisitions, Emerging Markets, Portfolio Management, Private Equity, Business Strategy, Investment Banking, Trading, Asset Managment. Що з цього актульно зараз?

– Трейдинг покинув, а от венчури та бізнеси в стадії росту мені завжди цікаві. Спілкуюсь з підприємцями, інвесторами та політиками, завжди готовий допомогти. Буває входжу в проекти на термін, доки можу бути корисним. Проте, мені вже більше цікаво займатися великими проектами на перспективу та з участю в капіталі компанії.

Вірю, що наша країна зможе здивувати світ вже не жахіттями показників корупції та умов ведення бізнесу, а прикладом швидкої трансформації у локомотив інноваційного економічного зростання, і наш кейс вивчатимуть готуючи державних діячів та управлінців закордоном

Receive Updates

No spam guarantee.

– Чи є якась візія, місія на життя?

– Мене надихають інші візіонери – тоді я і сам переймаюся осмисленням свого особливого покликання, з головою занурююсь у роботу. Все більшає прикладів на кого рівнятись: соціальне підприємництво стає мейнстрімом, і з’являються продукти, люди і компанії, які радикально змінюють наші уявлення про якість життя. Я, наприклад, дуже хочу, щоб ми всі разом зробили стрибок вгору з того соцально-економічного дна, де перебуваємо. Вірю, що наша країна зможе здивувати світ вже не жахіттями показників корупції та умов ведення бізнесу, а прикладом швидкої трансформації у локомотив інноваційного економічного зростання, і наш кейс вивчатимуть готуючи державних діячів та управлінців закордоном. Це реально, адже багато людей сьогодні виготовляють український продукт, створюють робочі місця, роблять реформи, борються з корупційними тіньовими інститутами влади. Наша місія сьогодні – згуртувати найкращих людей країни під одним прапором, дати надію розчарованим та скептикам, підтримати реформаторів.

 

– Чи є якісь довготривалі хобі у твоєму житті? Як їх розвиваєш?

– Бойові мистецтва, рибалка, музика й кіно. Бойові – намагаюсь тренуватись мінімум двічі на тиждень, рибалка – з батьком, коли приїжджаю в рідне місто. Музика – гра на фортепіано (правда, доволі рідко) та меломаню під час роботи. Кіно – люблю якісні триллери та жахи за відчуття напруження та насування чогось лихого. Вдовольнивши ці емоції в кіно, у житті мені зовсім спокійно. Ще я закінчив курси режисури та продюсування, брав участь у зйомках фільму, серіалу та телепрограми про шахрайства на реальних подіях, де зіграв афериста. Скажімо, більш-менш розуміюся в галузі. Якщо вважати це хобі, то часом вгамовую свій азарт грою в покер.

Завжди капіталізуйте свої сильні сторони та будьте готові погорбатитись і кілька раз розчаруватись, доки ви не знайдете “свою тему”

– Побажання для студентів. На що варто їм зосередити своє ?

– Подбайте про власну ефективність: навчіться швидко сприймати та структурувати інформацію для кращого запам’ятовування, планувати на крок вперед. Можливо бодай 20% наших зусиль прямо призводять до бажаного результату, все решта – це “bullshit”. Так от, візьміть на озброєння цей принцип Парето: робити в першу чергу актуальні та результативні речі, а всю решту на потім.

Стосовно успіху в бізнесі – завжди капіталізуйте свої сильні сторони та будьте готові погорбатитись і кілька раз розчаруватись, доки ви не знайдете “свою тему”. Раджу навчитися впевненості у собі – вона прямо корелює зі сприйняттям вашої компетентності, тому завжди грає вам на користь. З речей, які почнуть допомагати вам з часом, я назвав би репутацію та нетворк.          

 

– Якщо б ти почав реформувати КМА – щоб варто було змінити? 

– Думаю, найвагоміше – це почати рухатись в ногу з сучасними тенденціями в галузі освіти. Робити отримання знань більш інтерактивним та зручним, пропонувати різні формати. Я б для початку найняв менеджера для вивчення кращих світових практик та розробки програми модифікації навчальних курсів. Викладачам створити мотивацію, яка спонукатиме їх конкурувати за студента, оволодівати сучасними знаннями предмета, наповнювати курс актуальними темами та мати авторський підхід до викладання. По хорошому, навчальні програми треба переглядати щороку – так динамічно змінюється ринок праці, актуальність спеціалізацій, нові винаходи, знання та методи.

Я пишаюся репутацією Академії, як навчального закладу, проте звсім не розкручений потенціал її як платформи різноманітних “think tanks” та дослідницьких лабораторій. Це безпрограшні інвестиції і можливості комерціалізувати академічну знаннєву базу, розкрутити викладачів, рейтинг університету, продавати послуги, ноу-хау. Також, це точка прикладання зусиль для інтелектуалів КМА, які за нестачі подібних серйозних організацій марнують свій час в сумнівних гуртках, перетворюючись на бродячих філософів. Як учасники “think tanks”, студенти направили б свою енергію на реалізацію у суспільно важливих та прагматичних проектах з можливістю розвитку професійних навичок.         

5G6A0106

Call to action:

Раджу не гаяти час. Зараз у нашого суспільства переломний історичний момент: до нас прикута увага всього світу, ми одна з найдинамічніших країн, де кожна мисляча молода людина може стати публічною, об’єднати однодумців, невеликим успішним проектом запустити ланцюгову реакцію змін та отримати народну пошану. Скористайтеся цією можливістю. Не бійтеся бути гіперактивними та реалізовувати сміливі ідеї. Історія все одно запам’ятає вас за успішні проекти, а не ті, де ви тренувалися.

І не забувайте про мафію 🙂


Враження від спілкування: цілеспрямованість Олега настільки сильна, що фокус уваги при спілкуванні випікає в свідомості теплий напис “всього досягнемо, let’s do it“. Гідну Україну готові формувати – гідні політичні сили. І буде час, коли політиків в Україні будуть поважати. Олег в моєму списку вже.


Спілкувався Олександр Король

Редакторки: Анфіса Дорошенко, Віта Шнайдер

Дякуємо за фото  Pin Production


 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Receive Updates

No spam guarantee.

Коментарі

коментарі