Михайло Оболонський. EasyBusiness like Elbrus

Освіта: 2007-2011 навчався в НаУКМА (економічна теорія)

Досвід: 2008-2011 бізнес-аналітик IT&T Consulting, 2011 - 2014 молодший консультант Roland Berger Strategy Consultants, 2014 - 2015 радник Адміністрації президента, 2015 консультант World Bank Group, 2014- 2016 радник прем’єр-міністра, з 2014 співзасновник EasyBusiness

Проекти: 2008-2009 співорганізатор Кришталевого Сковороди 2008

- Мішо, поділись, що найбільше запам’яталось зі студентських років?

- Все, що ми робили в Могилянці поза навчанням: одразу з перших днів я пішов у студентську організацію East West Business, і ми почали реанімовувати її діяльність. З’їздили у Варшаву на економічний форум, який організовувала партнерська організація у Варшавській Школі Економіки. Після повернення зробили форум тільки в Києві для української спільноти, куди також завітали наші партнери із Польщі та Білорусі. Потім була інтенсивна й напружена робота з підготовки найграндіознішого випускного за часи Могилянки - Кришталевого Сковороди.

Що найбільше запам’яталось зі студенських часів? - Все що ми робили в Могилянці поза навчанням..

І звісно ж кораблики. Як на мене могилянці в цьому плані завжди були найкреативніші.

- Чим ти займаєшся зараз? Як тобі допомогли знання отримані в НаУКМА?

- Наразі я займаюся розвитком think-tank організації EasyBusiness, що допомагає українському уряду із реформою дерегуляції. На мою думку, Могилянка, окрім знань дає доступ до фантастичних можливостей, як в Україні, так і за кордоном: різні стажування, заходи, міжнародні програми. Це все розширює кругозір і швидше інтегрує студентів в процеси, що вібдуваються в країні чи світі.

 

 

- На щоб ти сфокусовував сучасних студентів? Знання, навички, цінності, цілі..

- Звісно, цінності - це фундамент, тому базові цінності мають бути ще до Могилянки.

На мою думку, дуже важливо безпосередньо залучати людей в роботу, застосовувати принцип learning-by-doing

Що стосується знань, я думаю, треба завжди знаходити баланс між hard і soft skills. Тобто, окрім окрім хорошого аналізу, треба також вміти це доступно пояснити та гарно презентувати.

- Займаючи керівні посади - доводиться передавати досвід (навчати нових співробітників). Можливо, назбирались якісь практичні поради для викладачів Могилянки та адміністрації?

- На мою думку, дуже важливо безпосередньо залучати людей в роботу, застосовувати принцип learning-by-doing. Особисто мені в Могилянці дуже бракувало практичних знань, спілкування із людьми, які вже мають досвід роботи, щоб вони приходили і ділились своїм баченням тих чи інших процесів.

Я хочу порекомендувати викладачам та адміністрації більше залучати випускників, публічних діячів, політиків до життя Академії

В організації EasyBusiness ми якраз і намагаємось застосовувати такий принцип повністю. Тобто, якщо є якийсь проект, то команда цілковито залучається: від desk research до презентацій клієнту.

Я хочу порекомендувати викладачам та адміністрації більше залучати випускників, публічних діячів, політиків до життя Академії - десь це просто гостьова лекція, десь - викладання частини курсу і тд.

- Як виникла ідея заснувати EasyBusiness? Яка в цьому процесі твоя участь?

- Одразу після закінчення Революції Гідності, міністром економіки був призначений Павло Шеремета. Одним з його пріоритетів була дерегуляція, і він шукав радників. Так до його команди долучився я, Даниїл Пасько та Микола Гайдай. Наша команда почала із розробки стратегії дерегуляції економіки України. Ми ідентифікували бл. 800 проблемних регуляцій, 200 з яких були найбільш обтяжливі або корупційні і найпростіші для усунення - так звані low hanging fruits. Стратегія була презентована в серпні 2014. Тоді нам не хотілось, щоб це був ще один документ в стіл, а розуміючи, що чиновники її реалізовувати не будуть, ми вирішили, що, якщо ми хочемо отримати реальні результати, треба реалізовувати стратегію самостійно. Так команда розширилась до 12 людей - до нас приєднались проектні менеджери, які були відповідальні за конкретні напрямки: агросектор, харчова галузь, сфера ліцензування і т.д. Потім вже почалась наша інституціоналізація як організації в різних міністерствах, парламенті і т.д.

- Що робите, що плануєте? Які результати, і які перепони?

- Ми охоплюємо весь ланцюжок змін при розробці реформ: від ідентифікації проблеми до її кінцевого вирішення. Додатково, ми відстежуємо й аналізуємо, який безпосередній вплив мають прийняті зміни на операційному рівні.

Сьогодні ми разом із великою кількістю партнерів з уряду, парламенту, бізнесу та громадянського суспільства домоглися прийняття близько 10 різних законів і постанов Уряду. Наприклад, зростання України в рейтингу Doing Business було досягнуто за рахунок спрощення процедури реєстрації бізнесу Законом №191.

В аграрній сфері разом із МінАПК була спрощена процедура надання різних сертифікатів, у результаті: зниження корупції на 3-4 млрд. грн щорічно. Тепер ці ресурси бізнес може спрямувати на власний розвиток, а не на хабарі.

Звісно, не все проходить гладко. У процесі знищення корупційних бар’єрів ми стикаємось з великою кількістю перепон, що в принципі очевидно і передбачувано, адже, по факту, дерегуляція - це знищення передумов для виникнення корупції і, як наслідок, корупційного грошового потоку.

На сьогодні в парламенті лежить близько 10 законопроектів, які суттєво зменшують адміністративний вплив держави на бізнес, прибирають монополію в деяких сферах, що суттєво б покращило позиції України в рейтингу Doing Business.

Окрім цього, зараз необхідно вибудувати систему, яка б дозволила переглянути усю регуляторну базу, а це близько 10 тисяч регуляторних актів. Такий підхід називається “регуляторна гільйотина”. Це не українська інновація, “регуляторна гільйотина” вже була реалізована в 15 країнах світу. Принцип роботи дуже простий: спочатку робиться повна інвентаризація всіх регуляторних актів, створюється список критеріїв, за якими переглядається той чи інший регуляторний акт. Після перегляду усі регуляторні акти діляться на три групи: 1) прибрати, 2) змінити, 3) залишити. Тобто після “регуляторної гільйотини” регуляторна система буде повністю відповідати викликам ринкової економіки: виконувати свої функції і не створювати зайвий адміністративний тягар для бізнесу.

Щоб після такого очищення та оптимізації регуляторної системи не було “відкату” назад, треба запровадити превентивний механізм. Суть такого механізму дуже проста: кожна нова запропонована регуляція буде аналізуватись на предмет додаткових витрат зі сторони бізнесу, якщо ці витрати перевищують певну планку - вони відхиляються.

-Ти багато займаєшся самонавчанням, можливо знаєш якісь інноваційні ідеї, які варто впровадити в Могилянці?

- Зараз є багато можливостей, тому головне слідувати тому, чого дійсно хочеться.

Для мене досить цікавими є курси на Coursera, особливо Wharton Business Specialization Course. Також намагаюсь дивитись виступи на TED.com і слідкувати за глобальними тенденціями зі звітів Міжнародного Економічного Форуму в Давосі.

Взагалі світ зараз дуже швидко змінюється. Доступність знань тепер обмежується лише доступом до Інтернету. І люди, які живуть, що в Україні, що в Пакистані, що в США, мають більш-менш рівні можливості. Нам зараз навіть не треба нічого придумувати, щоб впровадити нововведення в Могилянці. Достатньо залучити в навчальний процес більше бізнесу, що додасть реальних кейсів, зробити навчання більш інтерактивним, віддавати більше часу на самонавчання і т.д.

- Які звички ти свідомо розвинув у своєму житті?

- З 6 років я ходив у спортивну школу на плавання. Мені подобалось, що плавання чимось схоже на медитацію. З плаванням після 8 років тренувань далі не склалося. Згодом необхідно було шукати альтернативу, і біг цілком для цього підійшов. Спочатку просто for fun, потім вже більш серйозно, коли захотілось пробігти марафон. На сьогодні я пробіг вже три марафони, більше десяти півмарафонів і коротших забігів.

Паралельно ще було підкорення Ельбрусу, що є найвищою точкою в Європі і одним із Seven Summits. План надалі подолати усі “сім вершин”.

- Уяви, що зараз нас читає якийсь випускник чи студент, чи викладач. З якими пропозиціями вони можуть до тебе звернутись. У чому можеш допомогти ти, і чим можуть допомогти тобі?

- Якщо є бажання реалізовувати реформи в Україні - welcome on board. Розуміти, як працює система зсередини - безцінно.

Спілкувався Олександр Король

Редактор - Віта Шнайдер

Дякуємо за фото - Pin Production


Враження від спілкування: дерегуляція України в хороших руках. Інтерв’ю вийшло коротким та легким. Наш дерегуляційний Ельбрус буде невдовзі підкорений, і соціальними мережами знову забігає тег #перемога. Я в це вірю.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Receive Updates

No spam guarantee.

Коментарі

коментарі