Люба Шипович. Держслужба – сhallenge accepted!

11

Інтерв’ю людини, яка володіє неймовірним вмінням – вдосконалювати все, чим займається. За час її праці в EZ Texting фірма з 4 людей перетворилася на компанію з офісами у трьох країнах світу і 200 працівниками. Тож за департамент «Агентства з питань інвестицій і розвитку» можна бути спокійним 🙂 Відчуйте, як «могилянська мафія» наповнює владні коридори. Надихніться рішучістю приймати challenges та перетворювати хаос на систему. І зарядіться на успіх!

Освіта: НаУКМА, спеціальність «Інформатика»

Досвід: Lead Developer у EZ Texting; Senior Software Engineer у SNAP Interactive; Lead Software Engineer у CallFire; керівник департаменту «Агентства з питань інвестицій і розвитку», президент у Razom for Ukraine

Налаштовуйтесь на хвилю Люби під час читання, плейлист спеціально для ММ:

– Які асоціації виникають з Могилянкою?

– За останній рік асоціації змінилися, оскільки нині я співпрацюю з владою.

Є певний образ могилянської мафії, яка «захоплює» владні коридори

Заходиш в Кабмін, а там – «рівня». З кимось я слухала англійську, а когось пам’ятаю з другого плацу.

– Як вирішила вступити до Могилянки?

– Я почну з далекого 94-го року. Тоді я жила у Запорізькій області, вчилася в українському класі в російській школі. Однак згодом українські класи закрили. У місті не залишилося україномовного навчання взагалі.

– То батьки тебе навчали української мови?

– Так. Батько у мене із Закарпатської області, а мама зі Львова. Потім вони вчилися  у Запоріжжі і залишилися там. Хоч я росла у російськомовному місті і середовищі, проте в сім’ї розмовляли українською. Отже, коли закрили українські класи, постало питання, де мені навчатися далі. Я категорично відмовилася йти у російськомовну школу.

Потім виявилося, що у Запоріжжі на той час була єдина україномовна школа – «Запорізький Січовий колегіум», і вона була від Могилянки. Тому вже було визначено, що далі – Могилянка.

– Коли ти почала працювати? Що була за робота?

У кожного має бути свій McDonald`s

Батьки мені давали гроші, проте з часом я вирішила знайти роботу. Перша компанія, у якій я працювала, була дуже технічною, їм треба було розробити сайт, наповнювати каталог. Тоді почався період, коли можеш прогулювати пари, бо ти ж на роботі 🙂

У той же час однокурсниця запропонувала мені стояти на рецепції у МВЦ (Лівобережна), зустрічати гостей. Ось це був мій McDonald`s. Проте тоді отримувала 20$/день. На той час це були дуже класні гроші.Тиждень прогуляв пари – і місяць-півтора можна жити 🙂 Я пропрацювала на виставках близько двох місяців. Менеджери помітили, що я з іноземцями розмовляю англійською і швидко друкую, й запропонували перейти до них в офіс на постійну роботу. Я перейшла туди і працювала більше півроку.

– Чому вирішила перейти на нову роботу?

– У студентські роки все досить банально. Настали літні канікули, а хто на канікулах працює? Тобто там не було філософських роздумів 🙂 І в одне з таких «літ» я говорила з однокурсником Любомиром. Він сказав, що треба починати щось своє.

Любомир тоді приїхав з Америки, бачив, як там люди працюють. Потім походив на виставки, побачив, що у туристичних компаніях немає ніяких client relation management system, і запропонував робити CRM для туристичного бізнесу.

Нам було по 20 років і ми заснували свою компанію!

Набрали команду, «підтягнули» однокурсників і молодших, запустили офіс, бігали тоді в костюмах. Перший час віддавали усе зароблене на зарплатню.

6427_10203606123852430_1091379105_n

– Як потім склалася доля компанії?

– Ми натрапили на іншу компанію, власником якої був один депутат. Він зацікавився нашим продуктом, запропонував купити його. Але нам 20 років, ми молоді, горді, не продаємося. Тоді вони прийняли певну постанову, ми почали втрачати клієнтів і закрилися.

Згодом я знайшла роботу в українсько-канадській компанії, власником якої, як виявилося потім, був випускник Могилянки – Олексій Цебро. Це був 2006 р., постмайданівський час, усі надії розтрощено, зарплатня у мене тоді була дещо вище середньої по ІТ. Я розуміла, що ще трошки і «потолок». Тож почала думати, як виїхати кудись.

У день захисту диплому мені прийшов конверт, що я виграла Green Card

Receive Updates

No spam guarantee.

– Ого, а як? Ти подавалася?

– Так, це був мій дев’ятий раз уже. Я тоді шукала різні internships, розглядала Австралію, Нову Зеландію, Канаду. Прийшла Green Card, я взяла на роботі відпустку, забрала останню зарплатню і поїхала в Америку.

Приїхала в Нью-Йорк, бо там живе татова сестра. Мені казали, що без американського досвіду роботи тут нічого не знайду. Я подивилася, що у Нью-Йорку здебільшого 7% відгуків на резюме. Тож я мала надіслати 100 разів резюме, щоб мати 7 інтерв’ю в день. От я і відправляла 4 дні підряд по 100 резюме у 100 різних компаній. І тут почалися дзвінки!

Я не врахувала, що подивилася загальну статистику, але в ІТ вона була вища – близько 50%! Тоді я не встигала, говорила з однією компанією, а паралельно мені дзвонили дві інші. Через півтора тижні я змінила номер телефону 🙂 Залишився вибір між двома компаніями – New York Times та EZ Texting. У першій розповіли, як буде розвиватися бізнес, я поторгувалася щодо зарплатні, але вирішальним для мене став dress-code. Мені це не сподобалося, тому я вибрала EZ Texting і була там єдиною технічною людиною.

Це компанія, яка відділилася від більшої, що займалася організацією різних івентів у Нью-Йорку. Вони працювали над платформою для масової розсилки текстових повідомлень.

Коли я туди прийшла, нас було всього четверо, а пішла я з компанії рік тому, коли вже відкрилися офіси у трьох країнах світу і було 200 людей персоналу

До речі, перший international офіс відкрили в Україні.

Наша послуга стала досить популярною, коли була передвиборча кампанія Обами, адже він використовував її, щоб спілкуватися з виборцями.

10989498_10208238612381748_8938777499286043902_n

А як ти повернулася в Україну?

– Коли я виїжджала з України в Америку, то була дещо ображена на Україну через Майдан і революцію. Однак, катаючись на лижах першого грудня, я побачила у стрічці у Facebook, що студентів розігнали. Подумала, чого нам бракувало під час попередньої революції, і вирішила допомогти.

Перерахувала молодшій сестрі, яка була на Майдані, гроші на генератор і вирішила, що свій обов’язок перед Україною виконала 🙂 Наступного дня мене додали у спільноту «Закордонні українці для Євромайдану». Там було безліч людей, які хотіли допомогти, але не мали кому перерахувати кошти, тому просили скинути мені. Так ми зібрали за 2 год $750 на ще один генератор.

Потім почали збирати на продукти, намети, лопати. Я підключала друзів і звітувала про все в групі. Обдзвонювали приймальні пункти, запитували, кому чого не вистачає.

Згодом, коли з’явилися відео на Espreso, Громадському, мені подзвонили з кількох американських ІТ-компаній і запропонували свою допомогу. Вони зробили інформаційні щити, забезпечили також альтернативний мобільний зв’язок, встановили вишки. А на вихідних ми організовували протести в Нью-Йорку.

Пізніше зрозуміли, що нам потрібно зареєструватися юридично як організація, щоб збирати гроші, адже тоді приходило по $2000-3000 за день. І так тривало півтора роки, було півтора року адреналіну. Я зрозуміла, що я так більше не можу жити.

Подумала 3 хвилини і пішла до боса сказати, що звільняюся, бо вирішила зосередитися на Україні

14650569_10211189055140973_4557680130436643470_n

– У чому знайшла себе в Україні?

– Я поверталася додому і думала про те, чим мені далі займатися. Потім гортаю Facebook, бачу прес-конференцію Міхеіла Саакашвілі, де він розказує про автоматизацію державних процесів.

Це було воно – і ІТ, і щось для держави робити

Зранку наступного дня я домовилася поговорити по Skype з його радником Олександром Боровиком, який розповів мені, що відбувалося тоді в Одесі. Я погодилася приїхати, але спочатку запитала за умови.

Він сказав, що умови такі: грошей немає, людей немає, навколо хаос. Ідеальні умови. Challenge accepted!

Ми домовилися, що я приїду через місяць, коли закінчу всі свої справи в Америці. Я зібрала волонтерів, і ми з ними запустили одеський пакет реформ он-лайн, Громадську приймальню, налаштували пошту адміністрації.

Через якийсь час Міхеіл сказав, що є департамент «Агентства з питань інвестицій і розвитку», і запропонував очолити. Я погодилася, і 22 березня 2016 року я офіційно пішла «в рабство» у державну службу 🙂

– Що для тебе команда?

– Я дуже не люблю вертикальні команди. Якщо це вертикальна команда, то треба нести відповідальність, все контролювати, а мені це просто лінь 🙂 Оптимальніше вибудовувати горизонтальні команди, знаходити людей, з якими можеш співпрацювати. Як вони вибудовуються? Просто пробуєш. Перший раз пробуєш: якщо у когось вийшло, то чому наступного разу не вийде? Другого разу вийшло? Значить, можна довіряти.

13335618_10209871946934091_5735937446203405783_n

–  Що було найважче з твоїх challengе?

Усі мої challenges, мабуть, пов’язані з бюрократією. Одну постанову я не можу підписати уже протягом трьох місяців.

– Що ти найбільше цінуєш в людях?

Найбільше ціную, коли людина щось обіцяє і робить це.

– Які хобі у тебе є?

Я люблю хайкінг, сноуборд, катання на лижах, тобто активні види спорту. В Америці почала ними займатися. У Нью-Йорку все поряд – гори, океан, а в Україні гори були якось завжди далеко. Тут мені цього справді не вистачає.

– У тебе є звернення до студентів, викладачів і адміністрації КМА? Що можна покращити, щоб їхня продуктивність стала вищою?

У старші роки навчання має бути тісна співпраця з бізнесом.Компанії повинні самі виступати замовниками і бути зацікавленими.

Не університет має просити, а до нього мають приходити і робити замовлення, яке їм потрібне

Компаніям це буде дешевше, їм потрібно буде витрачати менше часу і коштів, аби знайти фахівців. Тоді студенти швидше почнуть включатися.

Call to actions:

Нині справді можна допомогти державі.

Не знаю, скільки ще триватиме цей період, коли так просто можна буде щось змінити

Думаю, що нам потрібні люди на зміну, адже з тих, що прийшли два роки тому, вже багато пішло. Люди не витримують психологічно працювати у такому режимі. Нам принаймні потрібно це передати комусь.

Спілкувався Олександр Король

Редактори: Анастасія Цвіон, Марія Чадюк

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Receive Updates

No spam guarantee.

Коментарі

коментарі