Канада з досвіду Жені Клименка

Женя в Канаді (2)

Женя Клименко – випускник 2014 року, закінчив бакалаврат з фінансів і магістратуру з економічної теорії. Після Могилянки Женя двічі їздив у Канаду. Першого разу – на чотири місяці з метою попрацювати. Другого – вивчати проектний менеджмент в IT на однорічній навчальній програмі в Seneca College.

УНІВЕРСИТЕТ ЧИ КОЛЕДЖ?

CN Tower

У Канаді вищу освіту здобувають в коледжах і університетах. У коледжі йдуть по практичні навички, прикладні професії (програміст, бухгалтер, художник-аніматор і т. д.). В університетах викладають більш фундаментальні предмети. Хочеш займатися дослідженнями – тобі точно в університет.
Часто університетську освіту вважають престижнішою. І якщо на одну й ту саму позицію в компанії подаватимуться випускник коледжу і випускник університету, компанія швидше за все обере випускника університету (а якщо університет престижний – то 100%).
Університетські програми значно дорожчі за коледжівські. Наприклад, навчання у коледжі в Торонто може коштувати близько 15 тис. доларів на рік, тоді як в університеті – близько 30 тис. Але це ціни для іноземних студентів. Для місцевих ціни на навчання приблизно удвічі нижчі.
Будь-яка навчальна програма в коледжі чи в університеті дає право після закінчення подаватися на work permit (дозвіл на роботу). 1-річна – на 1-річний work permit, 2-річна і більше – на 3-річний work permit. Окрім того, кожен студент під час навчання має право працювати до 20 годин на тиждень. Коли отримуєш work permit, то потім із великою ймовірністю отримаєш і омріяне permanent residency – постійне проживання.
Цікаво, що канадська економіка відчутно залежить від іноземних студентів. Велика частина бюджету Торонто щорічно наповнюється саме ними. Тобто не тільки Канада потрібна іноземним студентам, а й вони – Канаді.
Женя обрав собі навчальну програму саме з IT Project Management’у, оскільки поки вчив економіку, постійно захоплювався технологіями. Тож у такий спосіб він хотів здійснити перехід від свого економічного бекґраунду до IT.
Навчальна програма, котру обрав Женя, була чи не єдиною в своєму роді на канадському освітньому ринку. Якістю програми Женя досить-таки задоволений: давали справді прикладні знання, викладали практики, часто проводили гостьові лекції зі справжніми підприємцями. От тільки програма була на 70% про звичайний проектний менеджмент і лише на 30% – про ІТ.

Перш ніж подаватися на програму, Женя написав e-mail керівникові програми і попросив про зустріч. Той погодився, і Женя зміг розпитати його про все необхідне. Більше того, керівник поділився контактами випускника цієї програми, також українця, який так само зміг розказати багато корисного. Тож перед тим як подаватися, Женя зробив усе, щоб скласти якнайповніше уявлення про свою навчальну програму.
Лайфхак від Жені: куди б ви не подавалися на навчання, сконтактуйтесь із керівником навчальної програми особисто й розпитайте про все, що вас цікавить. Постарайтеся поспілкуватися також і з випускниками цієї програми, розпитайте їх, чи вартували отримані знання та навички витрачених часу та грошей, де вони зараз і чим займаються.
Канада – популярне місце для міграції, і одним із основних способів потрапити туди на постійне проживання є саме навчання. Тож за останні десятиліття у Канаді розвинулася ціла мережа організацій, котрі допомагають мігрувати, зокрема за гроші знаходять навчальні програми (коледжі та університети сплачують їм за це комісію). Тому Женя радить дуже ретельно вибирати навчальну програму. Адже є небезпека потрапити у аби-який коледж на не надто якісну навчальну програму і вчитися з людьми, які прагнуть передусім хоч якось мігрувати і для яких якість навчання – не пріоритет.

Seneca

ЯК ШУКАТИ РОБОТУ В КАНАДІ?

Отже, навчання навчанням. А далі цікавіше: як шукати роботу. Більшість коледжів та університетів пропонують своїм студентам стажування – так зване co-op (co-operative education, combining classroom-based education with practical work experience). На Жениній програмі стажуванням забезпечили 5-х студентів з 30-ти.
Якщо ти сам/сама на канадському ринку праці і не маєш досвіду роботи у престижних міжнародних компаніях, роботу в Канаді знайти не легко. Українці в такому випадку можуть звернутися по допомогу до української громади в Канаді. Ось кілька корисних покликань: https://www.unfcanada.ca/ https://www.ukrainiancu.com/UCU/; http://susk.ca/. І громада допоможе знайти роботу. Це, швидше за все, не буде щось престижне, але стане хорошим кар’єрним стартом.

До того ж українська громада – це хороше середовище для нетворкінгу.

УКРАЇНЦІ КАНАДИ

Українська діаспора в Канаді – одна з найбільших українських діаспор у світі. На вулицях Торонто обов’язково зустрінеш когось із України: з 3-мільйонного населення міста українців – близько 120 тисяч. Вони пам’ятають своє коріння. Готують кутю на Різдво і печуть паски-бабки на Великдень.
Наскільки часто Україна з’являється у канадських новинах? Коли стаються найбільші потрясіння. Але для звичного канадського порядку денного її практично не існує.
Жені було прикро, що для канадців та канадських українців Україна асоціюється з трагедіями: напади Росії, Голодомор, Чорнобиль. «Чорнобиль? Звісно, це важливі теми, їх треба досліджувати і пам’ятати. Але я не хочу, щоб це були перші асоціації, пов’язані з Україною. Я працюю зараз в компанії з розробки програмного забезпечення. Ми тут роботів тестуємо. Розробляємо дуже складні системи. Я хочу, щоб Україна у світі асоціювалася з якісними інтелектуальним продуктами».

ЯКІ ВРАЖЕННЯ ВІД КАНАДИ?

Навчання і робота в Канаді дали Жені цінний досвід спілкування в мультикультурному середовищі, проживання в іншій культурі, розуміння, як працює північноамериканський бізнес.
Для канадського бізнесу основний ринок – це Сполучені Штати. Туди йде близько 80% канадського експорту. Канада не орієнтується на Європу. Вона робить свої продукти переважно для американського ринку. Голівуд часто знімає свої фільми в Канаді, бо там дешевше. Майже всі успішні канадські стартапи раніше чи пізніше переміщаються на американський ринок (більший ринок – більші можливості).
У Канаді все дуже інституціоналізовано, формалізовано. Там люблять і поважають сертифікацію (очікують, що компетенції особи будуть підтверджені сертифікатами). Торонто – чи не перше місто в світі за кількістю дипломантів CFA (фінансова кваліфікація, котру отримують, якщо хочуть займатися цінними паперами чи фінансовим консалтингом).

Inside CN Tower

Торонто вважають одним із найбільш мультикультурних міст світу. На вулицях 9 травня проводять мітинг до Дня Перемоги росіяни. Ісламські організації вільно проповідують іслам: «Ви вірите в Ісуса Христа? Є альтернатива!»

Як охарактеризувати Канаду одним словом? Толерантність.

Іноземців у Канаді сприймають дружньо, поважають. Accent is sexy. Самі канадці консервативні, дуже чемні. Власне, Канада є країною, котру створили мігранти. Усі канадці – це нащадки когось, хто сюди колись приїхав. Вони самі говорять, що у відкритості і розмаїтості їхня сила: «Diversity is our strength».

Авторка публікації: Тетяна Добрянська

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Receive Updates

No spam guarantee.

Коментарі

коментарі