В Америці освітній вибух!

Революція в освіті в Америці

Ось ми тут б’ємося з нашими реформами. А тепер подивимося, як люди роблять.

Уже півроку в Америці проходить унікальна, тотальна і розумна освітня реформа.
Хто її організував? Ви здивуєтеся, але зовсім не уряд, вчені або директора. А вдова Стіва Джобса – Лорен Джобс (Laurene Powell Jobs).
Мабуть, від відчаю за всю країну, консервативність цієї галузі і повну безнадія від уряду, а також в пам’ять про чоловіка, вона взяла ініціативу в свої руки.

Ще у вересні минулого року вона оголосила конкурс XQ з призом $ 50 мільйонів тому, хто покаже Америці найкращий проект “нової супершколи“. При цьому вона підійшла дуже “підступно” (і правильно зробила!), Коли сказала, що не буде ніяких індивідуальних проектів!

IQ-EQ-XQ

Тому що навіть якщо хтось один і виграє, то – як потім тиражувати цю школу на всю країну? Адже для реформування системи освіти потрібна масштабність, щоб залучити в процес змін мільйони людей, причому швидко і надовго. І вона організувала цілий національний рух!

Як вона це зробила? Розбила конкурс на етапи. Щоб продовжити задоволення і щоб постійно нагнітати інтригу. Заявки на участь приймалися до 15 листопада 2015 р. Потім ескізи до 11 лютого. Запрошення до участі – до 4 квітня. Відбір фіналістів до 23 травня і оголошення переможців в серпні 2016.

Ще одна “підступність” полягає в тому, що $ 50 мільйонів отримають дійсно кращі 5 проектів, але … не відразу, а по 2 мільйони на рік протягом 5 років.
Я спочатку думав, що це жмотство – чому б відразу не вручити призи? А ідея-то виявилася супер: підтримувати вогонь реформ всі п’ять років. Щоб вони не згасали.
І ось лавиною з 70 000 учасників почали створюватися перші команди і проявлятись їх лідери. І таких команд самопливом по всій країні було сформовано понад 2000 з усіх штатів. І відразу ж почалися мозкові штурми! Масові, з піаром, з неймовірною підтримкою всієї країни.

Щоб не виникало хаосу, проект був правильно структурований на такі розділи.

  1. Дослідження і прогнози. Тут потрібно було описати, що і як школярам 21 століття треба вивчати сьогодні, щоб стати кимось і чимось завтра.
  2. Дизайн. Яка місія школи? Що ви хочете побудувати? Що сьогодні і завтра буде найефективнішим в освіті? Як здійснити залучення школярів в мотивацію навчання самих себе?
  3. Розвиток. Як зробити з себе талант? Як реорганізувати менеджмент і оцінювання? Як поламати правила про те, чому вчити, як і де. Яким має бути “час-простір-технології”? І як начальство має керувати вашою школою? І нарешті, головне: чи готові ви побудувати школу вашої мрії з усіма майбутніми труднощами?

Під час конкурсу XQ, багато хто не чекали, коли закінчиться термін і оголосять переможців. А вже почали перебудовувати свої шкільні процеси. Тому що всю країну охопив шалений драйв.

По ходу з’ясували, чого хочуть школярі?

  • Вчитися через кейси та проекти, а не через нудні лекції чи тести.
  • Працювати в команді і квестах або в тихих кімнатах, а не в гучних класах, де за 100 децибел.
  • Класи повинні бути добре обладнані, щоб щось можна було робити руками.
  • Вчителі нехай будуть наставниками, а не викладачами, і готові слухати і чути, а не лякати оцінками.
  • Більше простору для спорту і тренажерів.
  • Відкриті, а не закриті типи просторів класів (open space)

І ось по всій Америці вже шукаються і знаходяться гроші, причому, великі. Всі увійшли в азарт. І ніхто там не б’ється лобом об закони та інструкції. Не влаштовує істерик – ах, як все погано, ніхто не розуміє, не чує…

Що цікаво, всі місцеві адміністратори і едьюкейтори кажуть, що якщо навіть не виграють приз, то такими як раніше, вони не залишаться, а сильно зміняться. Тому що у всій країні виникла зовсім інша аура.

І ось в півфінал вийшло кращих 50 переможців.
Звідки я все це знаю?
Тому що я сам беру участь. І наша команда – в числі цих 50! Я туди на конкурс представив свій проект 5 ***** – зіркового школи. І хоча для іноземців були обмеження, але входити в одну з груп дозволили. Наша група пробилася в цей півфінал, про що Лорен Джобс оголосила по всіх центральних телеканалах 8 квітня.

Якщо проект XQ стане трампліном для більш широкого руху, американці сподіваються, що архаїчна школа зміниться на абсолютно нову. А якщо не вийде, то Америку обженуть інші країни.

Так, забув сказати, що весь проект називається “XQ Super school project“. Не можу поки всього писати, поки йде змагання.

Єдине, що можу розшифрувати назву XQ. Вони довго думали, як позначити Бренд конкурсу. Перше, що спало на думку – використовувати відому абревіатуру IQ. Але відразу подумали, що освіта вже активно використовує і EQ. І ось тут зіткнулися з тим, що новий “коефіцієнт” нікому невідомий. Тому вони його і позначили буквою X. Вийшло XQ.

Ось хто знайде цей “Х”, той і отримає заповітний приз.

Автор статті, Володимир Співаковський (оригінал статті)

Коротка довідка:

З 1991 – президент Міжнародної корпорації «Гранд».

• Займається фундаментальною наукою і практичним бізнесом
• Консультант з лідерства в бізнесі та освіті
• Автор Системи ефективної освіти «На помножений результат», у якої є послідовники в багатьох країнах світу
• Засновник першої в Україні приватної школи – ліцею «Гранд»
• Засновник бізнес-конкурсу «Бренд року України».
• Автор бестселерів «Освітній вибух», «Комбінації в бізнесі», «Якщо хочеш бути багатим і щасливим, не ходи в школу» (продано 100 000 прим.), «Якщо ти гідний більшого, порушуй правила» (500 000 прим.) , «двухходовка Співаковського» і ін.
• Автор 30 авторських свідоцтв
• Двічі рекордсмен Книги рекордів Гіннесса.
• Нагороджений Грамотою Президента України за видатний внесок в розвиток економіки і культури країни.

Чи готова Україна до схожих конкурсів, яка ваша думка? Поділіться нижче

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Receive Updates

No spam guarantee.

Коментарі

коментарі

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *